Druhým pokusným králíkem se stal zajíc! Zajíc à la Marseille je další recept, do kterého se pustila Hanka a já ho mohu zde s velkou chutí představit. Noblesní receptura Anuše Kejřové káže vylepšit špikovaného zajíce nejen tradiční slaninou, ale přidává sardelky a červené víno. Doporučuje takto připraveného zajíce nechat odležet do druhého dne, neboť tak maso získá na chuti a bude ještě lepší. Tak jako dnes se k zajíci podával knedlík, ale šikovná hospodyně mohla připravit i máslové paštičky.
Zajíc à la Marseille
Potřebné suroviny:
- zaječí zadek (my dali celého)
- 10 dkg slaniny + na špikování
- sardelky (1 krabička)
- petrželová nať
- 2 dkg másla
- 4 dkg cibule
- koření (celý pepř)
- vinný ocet
- červené víno
- mouka
Zajíce naporcujeme,odblaníme a prošpikujeme částí slaniny a sardelkami (pár jich necháme do másla), lehce osolíme. Posypeme sekanou petrželovou natí.
Na pekáči rozehřejeme uškrabanou slaninu (asi 10 dkg) spolu s 2 dkg másla , utřeného se zbytkem sardelek (tato kombinace skvěle provoněla celý byt). Přidáme 4 dkg jemně strouhané cibule (asi ½ střední velikosti) , celý pepř a necháme zpěnit.
Přidáme zajíce, orestujeme, podlijeme (nejlépe dobrým vývarem) a dáme péct do měkka. Během pečení podléváme a jednou obrátíme. Hotového zajíce vyjmeme a doděláme omáčku. Přidáme 2 lžíce vinného octa, 4 lžíce červeného vína, zahustíme špetkou mouky a provaříme. Podáváme s knedlíkem.
Mé postřehy z přípravy tohoto receptu:
Přiznávám, že u omáčky jsem se řídila vlastní chutí, tudíž množství octa a vína zde uvedené jsem brala jako orientační. Jinak v receptu není uvedeno, že by se zajíc solil (zřejmě by měly stačit sardelky), ale já lehce solila. Recept je to zajímavý a velmi jedlý – a navíc příjemná změna. Většinou vaříme zajíce na černo nebo zajíce cibuláře či na špeku.
Dobrou chuť přeje Hana Fryšáková – HaF
Snesl by recept králíka?
OdpovědětVymazat