1. Vyberte si libovolný recept z níže uvedených receptů, nebo jakýkoliv jiný recept ze Zlaté úsporné kuchařky Anuše Kejřové, pokud už ji vlastníte nebo k ní máte přístup.
2. Uvařte podle zvoleného receptu buď hlavní jídlo s přílohou, nebo libovolně zkombinujte vždy dva recepty z kategorií Předkrm, Polévka, Dezert.3. Vyfoťte pokrm připravený podle receptu, a pošlete nám fotografie a popis postupu na adresu redakce@motto.cz. Nezapomeňe uvést své vlastní poznatky, postřehy, nebo inovace, k nimž vás vaření inspirovalo.
4. Sledujte náš profil na facebooku, budeme na něm zveřejňovat jednotlivé příspěvky.
5. O vítězi rozhodnou fanoušci našeho nakladatelství prostřednictvím hlasování na facebooku.
6. Soutěž probíhá od 18. 10. 2010 do 30. 11. 2010.
7. Po uzavření soutěže vyhlásíme tři vítěze.
První místo - oceněný získá knihu Zlatá úsporná kuchařka Anuše Kejřové v hodnotě 399 Kč + knihy Vaření s Čirinou, V kuchyni s Čirinou, S Čirinou na cestách.
Druhé místo - oceněný získá knihu Zlatá úsporná kuchařka Anuše Kejřové v hodnotě 399 Kč + knihu Vaření s Čirinou
Třetí místo - oceněný získá knihu Zlatá úsporná kuchařka Anuše Kejřové v hodnotě 399 Kč
POLÉVKY
Kyselo polévka
5 dkg chlebového těsta, 10 dkg hříbků, 5 dkg másla, sůl, 3 dkg másla;
na vejce: 2 dkg másla, 3 vejce, sůl
Do vyššího hrnečku dáme syrové těsto na chléb. Vlahou vodou je polijeme a necháme v teple asi 4 hodiny stát. Čerstvé hříbky nakrájíme na plátečky, opereme je a asi 4 minuty na másle podusíme. Když chceme použít sušené hříbky, musíme je dříve v mléce povařit. Měkké hříbky vložíme do vařící slané vody na polévku, a když se vše vaří, rozmícháme připravené těstíčko do polévky a za stálého míchání povaříme čtvrt hodiny. Pak polévku osolíme a omastíme rozškvařeným máslem. Dříve si připravíme osolená míchaná vajíčka upečená na másle, rozdělíme je na talíře a nalijeme připravenou kváskovou polévku. Chlebové těsto koupíme u každého pekaře.
Polévka hrachová s osmaženou houskou
20 dkg hrachu, bikarbonát, sůl, 6 dkg kořenové zeleniny, kmín, majoránka, pepř, 1 houska, 1 dkg másla;
na jíšku: 3 dkg másla, 2 dkg mouky
Přebereme 20 dkg hrachu, omyjeme, zalejeme vodou a necháme do druhého dne nabobtnat. Takto připravený hrách vaříme v měkké vodě, které dáváme jen tolik, aby byl hrách zatopen. Tvrdou vodu změkčíme bikarbonátem, který dáváme vždy do studené vody. Když se hrách dováří, vodu osolíme. Očistíme 6 dkg kořenové zeleniny, nakrájíme na kolečka a dáme do studené osolené vody vařit. Na zahuštění si připravíme ze 3 dkg másla a 2 dkg mouky červenou jíšku, kterou podle potřeby rozředíme vlažným zeleninovým vývarem a povaříme. Uvařený hrách prolisujeme, přidáme k němu povařenou jíšku, procezený zeleninový vývar a naposled okořeníme polévku trochou tlučeného kmínu, majoránkou, pepřem a 1 utřeným stroužkem česneku. K polévce podáváme na kostičky nakrájenou osmaženou housku nebo zavaříme šunkové knedlíčky.
Hovězí polévka s krupicí a vejcem
75 dkg hovězího masa z péra, zelenina do polévky, 10 dkg krupice, 1 vejce, sůl, kousek květáku, muškátový oříšek, zelená petrželka;
na osmažení: 2 dkg loje
Uvaříme hnědou hovězí polévku, jak je uvedeno v předcházejících předpisech. Do čisté hovězí polévky zavaříme krupici (na osobu lžíci krupice) a necháme 10 minut povařit. Sypeme ji do vařící polévky zvolna za stálého míchání, aby se v polévce neutvořily žmolky. Do polévky rozmícháme vejce. Máme-li vařená játra, rozkrájíme je na nudličky do polévky. Dobrou příchuť dodá polévce kousek uvařeného květáku, který do ní rozkrájíme. Okořeníme ji květem nebo muškátovým oříškem a sekanou petrželkou. Máme-li houby, necháme v ní uvařit několik tence nakrájených hříbků.
Boršč (ruská polévka)
40 dkg hovězího žebra, morková kost, 5 dkg slaniny, 2 mrkve, 1 brukev, 3 póry, 1 cibule, 3 rajčata, 1 lžíce soli, 2 červené řepy, ½ kapusty, kousek hlávkového zelí, 1 petrželový kořen, 1 lžička octa, ⅛ l kyselé smetany
Do čtyřlitrového hrnce dáme vařit do studené osolené vody 40 dkg hovězího žebra, kousek morkové kosti a kousek slaniny. Když se voda vaří, sebereme pěnu. Zatím si očistíme kořenovou zeleninu: mrkev, petržel, brukev, cibuli, pór, rajčata, kousek zelné hlávky, kousek kapusty a pokrájené dáme do jiného hrnce do vařící osolené vody vařit. Ještě do jiného hrnku dáme do studené osolené vody vařit 2 očištěné červené řepy, které rozkrojíme na několik kousků. Hrnce musíme mít přikryté. Vyvařuje-li se nám voda, doléváme teplou. Uvařené měkké maso scedíme, pokrájíme na malé kousky, slaninu pokrájíme hodně na drobno, dáme zpět do scezené polévky, k tomu scedíme vodu z uvařené zeleniny a vodu z uvařené červené řepy. Zeleninu pokrájíme ozdobným rýhovaným nožem na silnější nudličky a přidáme rovněž do polévky. Červenou řepu tam nedáváme. Polévku ještě asi pět minut povaříme a do hotové přidáme lžičku octa. Polévka má mít kyselou chuť. Zvlášť v omáčníku podíváme k polévce kyselou smetanu.
Polévka minestra
1½ l zeleninové polévky, 3 dkg rýže, 1 cibule, 4 dkg zeleného hrášku, sůl, hřebíček, trochu muškátového oříšku, 1 žloutek, ⅛ l mléka;
na jíšku: 3 dkg másla, 3 dkg mouky
Rýži přebereme, omyjeme, krátce spaříme, aby se při dušení nerozvářela, zalejeme vodou (dvojnásobné množství jako rýže), přidáme oloupanou celou cibuli s hřebíčkem, sůl a dusíme. Zelený hrášek si dáme vařit zvlášť do slané vody. Z másla a mouky si připravíme bledou jíšku, zalijeme ji zeleninovou polévkou nebo i hovězí, přidáme trochu strouhaného muškátového oříšku a necháme hodně povařit. Pak polévku procedíme, přidáme udušenou rýži a hrášek, necháme znovu povařit a ke konci ji zalejeme žloutkem rozmíchaným v mléce. Polévku dobře rozšleháme a odstavíme.
PŘEDKRMY
Sýrové tyčinky
25 dkg mouky, 25 dkg másla, 25 dkg sýra, sůl, kmín, 1 vejce
Na vál dáme 25 dkg mouky, přidáme 25 dkg nakrájeného másla, 25 dkg strouhaného sýra, sůl a zpracujeme vše v těsto. Vypracované těsto tence vyválíme, nakrájíme na tyčinky, které potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme kmínem. Pečeme v teplejší troubě do zlatova.
Vajíčka à la moderna
10 vajec, 20 dkg šunky, 6 lžic žluté majonézy, 10 kaparů, vlašský salát, nakládaná zelenina Mixed Pickles, hlavička salátu, kyselá smetana
Vychladlá natvrdo vařená vajíčka rozkrojíme po výšce na dvě stejně vysoké půlky; žloutky vyjmeme a jemně usekáme. Na 10 vajíček stačí asi 20 dkg prorostlé šunky. Jemně ji usekáme, dáme na talíř, přidáme asi 6 lžic žluté majonézy, jak v předpise popsána, 10 jemně usekaných kaparů, směsí naplníme připravené půlky vajíček a vždy dvě spojíme v celek, vajíčko. Připravíme si jemný míchaný vlašský salát. Vejce dáme doprostřed oválné mísy, kolem uděláme vzhlednou nízkou hromádku z vlašského salátu, ten ozdobíme zeleninou naloženou v octě, tzv. Mixed Pickles a kolem uděláme věneček z hlávkového salátu, přelitého kyselou smetanou.
Rozhuda s máslem
½ kg tvarohu, 2–3 lžíce kyselého mléka, 4 dkg másla, 1 lžíce pažitky, sůl
Sladký tvaroh jemně ustrouháme. Je-li tvaroh tužší, rozděláme ho trochou kyselého mléka nebo smetany. Pak ho osolíme a hliníkovou nebo dřevěnou lžící hladce utřeme. Chceme-li míti rozhudu výživnější, přidáme při tření k tvarohu asi 4 dkg čerstvého másla. Když je tvaroh dobře utřený, přimícháme, vrchovatou lžíci drobně usekané, čistě oprané pažitky a dobře promícháme. Utřenou rozhudu dáme na mísu, utvoříme z ní úhledný kopeček a posypeme sekanou pažitkou. Podáváme k ní chlebíček namazaný máslem. Po ní pak čerstvé ovoce a čaj s mlékem. Je to chutná, vydatná a poměrně levná večeře.
Šunkový puding
4 dkg másla, 1 žloutek, 2 vejce, 5 dkg housky, 4 dkg strouhané housky, sůl, 2 lžíce mléka, 25 dkg šunky, 1 bílek
Umícháme 4 dkg másla s 1 žloutkem a 2 celými vejci. Přidáme 5 dkg máčené prolisované housky, 4 dkg strouhané housky, 3 lžíce mléka, trochu soli, 25 dkg umleté nebo jemně usekané šunky a sníh z 1 bílku. Vše dobře promícháme, pudingovou formu vymažeme máslem a vysypeme strouhanou houskou a puding vaříme v páře asi tři čtvrtě hodiny. Můžeme také podle libosti přidat trochu citronové šťávy.
Rajčata dušená a plněná
8–12 rajčat;
na dušení: 5 dkg másla nebo sádla;
na nádivku: 16 dkg makaronů, 3 lžíce smetany, 2 žloutky, 1 lžíce parmazánu, sůl, 6 dkg šunky
Pro osobu počítáme 2 rajčata. Otřeme je suchou, čistou utěrkou, odřízneme z nich u stopky menší kolečko, vnitřek vyškrabeme lžičkou a naplníme je následující nádivkou:
Asi 16 dkg hotových makaronů uvaříme ve vařící osolené vodě do měkka. Měkké na sítě prolijeme studenou vodou a pak je těžším nožem nadrobno usekáme. Dáme je na misku, přidáme k nim 3 lžíce smetany, 2 žloutky, lžíci strouhaného parmazánu, špetku soli a jemně sekanou šunku; dobře promíchanou nádivkou naplníme rajčata, srovnáme je do kastrolku nebo pekáčku vymazaného sádlem nebo máslem, podlijeme trochou polévky z vepřového masa a přikryté poklicí dusíme v nepříliš prudké troubě asi čtvrt hodiny.
HLAVNÍ JÍDLA
Roštěná po cikánsku
4–6 roštěnek, 5 dkg slaniny, 2 dkg mouky, 1 lžička papriky, sůl, osmažené brambory
Očištěné odležené roštěnky naklepeme, osolíme, opaprikujeme a pomoučíme. Na omeletní pánvi rozpálíme plátky čerstvé slaniny, vložíme na ni připravenou roštěnku jednu po druhé a rychle za stálého pohybování a obracení každou asi za 10 minut opečeme. Šťávu zalijeme trochou polévky, zahustíme špetkou mouky, podusíme a pak omáčku nalijeme na roštěnky. Podáváme k nim brambory osmažené na slanině.
Segedínský guláš s bramborovým knedlíkem a se zelím
60 dkg vepřového bůčku, 3 dkg sádla, 2 dkg cibule, kmín, paprika, 1 lžička soli, 2 dkg mouky, 25 dkg naloženého zelí, bramborové knedlíky
Vepřový bůček nakrájíme na větší kostky; do kastrolu dáme zežloutnout na lžíci sádla jednu malou nadrobno rozkrájenou cibulku, špetku kmínu a papriky. Pak tam vložíme rozkrájené maso, přiměřeně osolíme a dusíme na plotně za občasného podlévání vodou asi hodinu. Když je maso měkké, zaprášíme je lžící sypké mouky a necháme osmažit. Pak je zalijeme slabší polévkou z kostí neb jen horkou vodou, aby bylo dosti omáčky, a necháme chvíli povařit, zhoustnout. Je-li omáčka řidší, zahustíme ji ještě špetkou mouky rozmíchané ve lžíci studené vody a necháme přejít var. Udušené maso dáme doprostřed podávací mísy, obložíme věncem z dušeného naloženého zelí a kolem srovnáme bramborové knedlíky.
Karbanátky z hovězího masa, bramborový salát
30 dkg vařeného hovězího masa, 25 dkg syrového tučného vepřového masa, 8 dkg strouhané housky, 1 lžíce vína, 2 dkg strouhané cibule, 3 dkg slaniny, 1 vejce, pepř, majoránka, muškátový květ, česnek, 13 dkg sádla, bramborový salát
Zbylé hovězí a syrové vepřové maso umeleme na masovém strojku a dáme je do mísy. Přidáme 5 dkg strouhané housky, pokropené lžící stolního vína, 2 dkg strouhané cibule, 3 dkg drobně sekané slaniny, špetku tlučeného pepře, 1 vejce, špetku majoránky, špetku tlučeného muškátového květu, 1 stroužek česneku utřeného se solí a řádně to v míse promícháme. Rukou smočenou ve studené vodě, tvoříme z hmoty placičky velké asi jako dlaň a obalíme je ve strouhané housce. Na pánvi rozpálíme sádlo, a když prudce vře, připravené karbanátky v něm po obou stranách do růžova osmažíme. V kastrolku rozpálíme asi 3 dkg sádla, karbanátky tam vložíme a přikryté poklicí necháme v troubě asi 10 minut dojít, aby nebyly uvnitř polosyrové. Hotové srovnáme na horkou mísu a podáváme k ni zvlášť v jiné míse bramborový salát.
Pečená kuřátka, nový brambor, okurkový salát
2–3 kuřata, 1 lžíce soli, 13 dkg másla, 1 petržel, 4 dkg slaniny, 1 lžička mouky, 1 kg nových brambor, sůl, 2 okurky, ocet, olej
Na pečení bereme jen kuřátka masitá, dospělá. Zabitá oškubeme, chmýří na nich opálíme, případně je i opaříme, a zbavíme kratších silnějších pírek. Vykuchaná rychle opereme ve studené vodě, uvnitř je čistě vytřeme a pak všude lehce osolíme. Spodky nožek odřízneme a křidélka i nožky připíchneme k tělíčku špejlí. Pak je silně potřeme rozpuštěným horkým máslem. Na pekáč dáme máslo, necháme je rozehřát, položíme na něj kuřátka prsíčky dolů, podlijeme je trochou polévky a přikrytá dusíme na plotně asi čtvrt hodiny. Pak je obrátíme a za občasného podlití slabší polévkou a potírání vařícím, do růžova rozpáleným máslem je upečeme v prudší troubě do růžova, aby byla křehoučká. Jsou-li kuřátka lehčí, protáhneme je na prsíčkách a na stehýnkách tenčími nudličkami slaniny. Upečená rozdělíme ostrým silnějším nožem na půlky, jsou-li větší, tedy na čtvrtky. Srovnáme je v celek na podávací, hodně ohřátou mísu, kolem obložíme novými brambory, šťávu zbylou v pekáči zahustíme lžičkou jemné mouky, necháme přejít var a pak jí kuřátka na míse přelijeme. Podáváme k nim dobře upravený okurkový nebo hlávkový salát. Hodí se k nim i kompot jablkový, hruškový, švestkový atd.
Svíčková se smetanou a jemným knedlíkem
1 kg svíčkové, 4 dkg slaniny, 1 lžička soli, 5 dkg zeleniny, 4 dkg másla, bobkový list, nové koření, pepř, tymián, 3 lžíce octa, ½ l kyselé smetany, 2 dkg mouky
Čisté maso zbavené blan protáhneme hustě slaninou a posolíme. Do kastrolu dáme na 2 lžíce másla dusit lžíci rozkrájeného celeru, lžíci mrkve, petržele a půlku menší cibulky; pak přidáme bobkový list, 4 nová koření, 8 pepřů a špetku tymiánu. Maso protažené slaninou na to vložíme a necháme pod pokličkou dusit; často jím pohneme, aby se nepřipálilo. Když vysmahne, podlijeme je vodou neb slabší polévkou, přidáme 3 lžíce octa, kostku cukru a necháme v troubě za stálého polévání dopéct. Pečeme dvě a půl hodiny; měkké maso vyndáme a nakrájíme ostrým nožem v tenčí plátky; v půl litru dobré kyselé smetany rozmícháme lžíci mouky, omáčku na pekáči tím zahustíme a necháme povařit; pak ji procedíme a zeleninu ještě vodou propláchneme. Omáčka musí být chuti lahodné, nepříliš kyselé.
Svíčkovou nakládáme takto: Do litrového kamenného hrnku, dáme vařit zeleninu i s kořením a 5 lžícemi octa. Když vychladne, vložíme do ní slaninou protaženou, osolenou svíčkovou a necháme ji tam několik dní, v zimě 4–6 dní. Denně ji obracíme. Pak ji vyndáme, zeleninu dáme na máslo zčervenat a maso k ní přidáme; lákem ji podléváme a upravíme jako předešlou. Upravujeme-li čerstvou svíčkovou, necháme ji nejdříve prudce na rozpáleném loji nebo sádle na všech stranách do růžova opéct a tím v ní srazíme všechnu bílkovinu (je šťavnatější), poté ji teprve na připravené zelenině dusíme, a to delší dobu (2–3 hodiny).
Jemné knedlíky
5 dkg másla, 3 vejce, 32 dkg housky, 3/16 l mléka, sůl, 4 dkg másla
V míse dobře umícháme 5 dkg másla, k němuž přidáme 3 žloutky jeden po druhém, 12 dkg housky nakrájíme na lístky, polijeme 3/16 l mléka a prolisujeme. Ke směsi přidáme prolisovanou housku a ještě 20 dkg na kostičky nakrájené a osmažené housky. Naposled zamícháme do těsta lehce sníh ze 3 bílků. Do studené vody namočíme ubrousek, vyždímáme a vymažeme máslem. Z těsta utvoříme podélnou šišku, vložíme do ubrousku, zabalíme a povážeme. Vaříme ve slané, vařící vodě asi tři čtvrtě hodiny az l hodinu. Uvařený knedlík nakrájíme na díly a pokapeme 2 dkg rozehřátého másla.
DEZERTY
Lívance
1 l mléka, 1 vařený brambor, 1 lžička soli, 2 dkg kvasnic, ½ kg jemné mouky, 10 dkg másla, 20 dkg povidel, 5 dkg strouhaného tvarohu, 1 koflíček kyselé smetany
Do třílitrového hrnku dáme 1 litr vlahého mléka, 1 žloutek, 1 rozstrouhaný vařený brambor, 1 lžičku soli, 2 dkg vykynutých kvasnic, půl kilogramu mouky, zaděláme řídké těsto, aby se lilo, a dobře rozmícháme. Je-li těsto řídké, přidáme do něho ještě trochu mouky a necháme asi hodinu na kamnech v hrnci zkynout. (Pozor, aby se nespařilo!) Na lívanečníku vymažeme dolíčky sádlem neb máslem, necháme rozpálit, nalijeme a rychle pečeme lívance po obou stranách (nepříliš prudce, aby nebyly uprostřed syrové). Upečené mažeme povidly, sypeme strouhaným tvarohem (syrečkem) a kropíme kyselou smetanou. Můžeme je též mastit máslem a sypat skořicí smíchanou s cukrem. V době borůvek je můžeme mazat borůvkovými povidly, které posypeme tvarohem a kropíme kyselou smetanou. Přidáme-li do vykynutého těsta tuhý sníh z jednoho bílku, jsou lívance kypřejší.
Žloutkové řezy
14 dkg másla, 28 dkg mouky, 18 dkg práškového cukru, 1 lžička prášku do pečiva, 10 dkg tlučených švestkových jader nebo oříšků, 3 žloutky, 2 lžíce rumu, 1 dkg omastku, 8 dkg malinové marmelády
Na vále dobře rozdrobíme 14 dkg másla v 28 dkg mouky a 10 dkg cukru, přidáme 1 rovnou lžičku prášku do pečiva, dobře promícháme a přidáme k tomu ještě 10 dkg tlučených švestkových jader, smíchaných na polovinu se strouhanými oříšky. Vše dobře promícháme a zaděláme 2 žloutky a 1 lžící rumu ve vláčné těsto, které však nesmíme dlouho zpracovávat, neboť by se drobilo. Na válu je vyválíme v obdélnou, na stéblo silnou placku, kterou položíme na nepomaštěný plech a pečeme ji v dobře prohřáté troubě 15–20 minut do růžova. Upečenou placku rozkrojíme napůl, potřeme malinovou marmeládou a druhou polovinou přikryjeme; musí se tak stát za studena, neboť za tepla by se placka lámala. Potřeme ji žloutkovou polevou.
Žloutková poleva
Na talířek dáme žloutek, tři vrchovaté lžíce cukru, 1 lžíci rumu a třeme asi čtvrt hodiny do zhoustnutí; nalijeme na upečené řezy a polevu dáme do mírně vyhřáté trouby na několik minut zapéct – ztuhnout; pak krájíme tenké řezy. Řezy jsou výborné a dají se delší dobu uchovat.
Jablkový tažený závin
25 dkg mouky, 1 koflíček vlažné vody, 10 dkg másla, sůl, 1 žloutek, 1 lžíce rumu, 4 dkg strouhané housky, 10 jablek, 5 dkg tlučeného cukru, 1 lžička skořice, 10 mandlí, 3 hořké mandle, citronová kůra, 3 dkg rozinek, vanilinový cukr
Čtvrt kilogramu hladké mouky menším koflíčkem vlažné vody, do níž jsme daly lžičku másla, jeden žloutek a špetku soli. Těsto hodně vypracujeme, hněteme 15–20 minut; musí býti řidší, vláčné a nesmí lepit. Pak je dosti teplým hrnkem nebo kastrolem poklopíme a necháme asi 1 hodinu odpočívat. Na moukou poprášeném ubruse těsto tence vytáhneme a dáváme pozor, aby se nám nepřetrhlo. Vytažené těsto postříkáme trochou dobrého rumu – též i svinutý závin (potřeme-li ho před pečením na povrchu rumem, těsto při pečení pěkně lístkuje a je chutnější). V troubě na kousku másla (asi jako lískový ořech) usmažíme 4 strouhané housky do zlatova a vychladlou nasypeme na závin. Oloupáme a na tenké lístky rozkrájíme 10 jablek a klademe je na housku tak, aby každé místo těsta bylo pokryto. Jablka posypeme tlučeným cukrem smíchaným se skořicí, asi 10 sladkými krájenými mandlemi anebo utlučenými švestkovými jadérky, 3 hořkými (utlučenými) mandlemi, lžící očištěných drobných rozinek, trochou citronové kůry a rozpuštěným máslem hodně pokapeme; pak opatrně svineme, dáme na pomazaný plech, hodně jej na povrchu potřeme máslem a dáme do dobře prohřáté trouby péct asi na tři čtvrtě hodiny. Mezi pečením ještě potíráme máslem. Upečený posypeme vanilinovým cukrem a za tepla krájíme na díly.
Švestkové knedlíky z bramborového těsta
60 dkg brambor, 25 dkg mouky, 2 dkg másla, 1 žloutek, ½ vejce, sůl, 60 dkg švestek;
na posypání: 15 dkg tvarohu, 6 dkg cukru, 6 dkg másla
Brambory omyjeme a uvaříme. Prolisované brambory dáme na vál, přidáme k nim 25 dkg hrubé mouky, 2 dkg másla, 1 žloutek, půl vejce, trochu soli a vše zpracujeme v těsto. Vypracované těsto tence rozválíme, nakrájíme čtverečky, vložíme do nich očištěné švestky a dobře zabalíme. Takto připravené knedlíky dáváme do slané vařící vody a vaříme tak dlouho, až je ovoce měkké. Hotové knedlíky posypeme strouhaným tvarohem, cukrem a polijeme máslem.
Milosti boží
20 dkg mouky, 5 dkg másla, pomerančová kůra, 3 dkg práškového cukru, 2 žloutky, rum, 4 lžíce smetany, 8 dkg tuku, sůl, 2 lžíce skořicového cukru
Na válu rozdrobíme ve 20 dkg mouky 5 dkg másla, přidáme trochu strouhané pomerančové kůry, špetku soli a lžíci tlučeného cukru, pak přidáme ještě 2 žloutky, 4 lžíce kyselé smetany, lžíci rumu a zaděláme v těsto tuhé jako na nudle. Řádně vypracované necháme pod mísou čtvrt hodiny odpočinout. Rozváleníme na půlcentimetrový plát a krájíme vroubkovaným kolečkem na čtverečky jež na rozpáleném másle prudce smažíme. Osmažené sypeme vanilkovým nebo skořicovým cukrem. Je to dobrý moučník, hodící se ke kávě i k čaji. Můžeme dát o 1 žloutek méně a přidat lžíci kyselého mléka nebo smetany. Na smažení milostí můžeme upotřebit starší omastek od smažení koblih. Do vařícího dáme kousek očištěné, na silnější plátky nakrájené mrkve, která špatnou chuť a nepříjemnou vůni omastku odstraní.
Žádné komentáře:
Okomentovat